Aplikovaná informatika
- 2. 12. 2020
Tretiaci z informatickej triedy sa v aktuálnom školskom roku vďaka projektu IT Akadémia – Vzdelávanie pre 21. storočie vo zvýšenej miere venujú aplikovanej informatike. V čase dištančného vzdelávania počas online hodín v rámci predmetu informatika v prírodných vedách programujú geometrické a konštrukčné úlohy. V biologickom bloku ich čaká vyhodnocovanie prírodných javov pomocou počítačových programov a ich následné modelovanie pomocou softvéru Coach. Geografiu budú s informatikou prepájať pri tvorbe máp vo forme kartogramov či analytickom spracovaní dát pomocou geografických databáz. Samozrejmosťou bola doterajšia informatická príprava – programovanie v Pythone, práca s databázami či vytváranie jednoduchých modelov. Inovácia prírodovedného a technického vzdelávania so zameraním na informatiku a IKT dáva mladým ľuďom perspektívu uplatnenia sa v IT sektore.
Dobrá a správna cesta
- 1. 12. 2020
Juvenes Translatores
- 30. 11. 2020
V minulom týždni prebehla súťaž pre mladých prekladateľov z celej Európskej únie s názvom Juvenes Translatores, ktorú každoročne organizuje Generálne riaditeľstvo Európskej komisie. Aj v tomto roku sa do súťaže zapojili naši študenti, aby si tak overili svoje jazykové zručnosti a popasovali sa s prekladom textu z anglického, nemeckého a španielskeho jazyka do slovenčiny. Súťaž bola realizovaná online a mladí prekladatelia museli zadaný text preložiť v stanovenom časovom limite.
Jednotlivé preklady bude hodnotiť odborná porota zložená zo zástupcov slovenského odboru Generálneho riaditeľstva pre preklad a študentov odboru prekladateľstva a tlmočníctva viacerých slovenských univerzít. Vyhodnotenie a ocenenie najlepších prekladov prebehne počas webinárov „Mladí prekladatelia“. Účastníci tak získajú relevantnú spätnú väzbu.
Ďalšie ocenenie v Technických talentoch 2020+
- 23. 11. 2020
Vyhodnotenie súťaže Technické talenty 2020+ prinieslo úspech aj pre Emmu Folvarčíkovú. Odborná porota ocenila jej projekt venovaný ťažbe ropy v ostatnom kole súťaže v kategórii Materiály modernej doby – steelový svet technológií. Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach, ktorá súťaž organizuje s podporou U. S. Steel Košice, odmenila piatačku z bilingválnej triedy sumou 200 €. Gratulujeme! :)
Dva nové projekty v programe Erasmus+
- 11. 11. 2020
Naše gymnázium bolo úspešné s dvomi projektovými žiadosťami v rámci programu Erasmus+. Výsledkom spolupráce so školami z rôznych európskych krajín sú dva podporené projekty z grantov Európskej únie pre medzinárodné strategické partnerstvá škôl. V priebehu dvoch rokov tak budeme realizovať projekty UNESCO Culture abmassadors a Cultural Heritage Beyond Borders. Gymnazistov čaká spolupráca s rovesníkmi z Holandska, Španielska, Litvy, Portugalska, Maďarska a Turecka na aktivitách, ktorých zámerom je upriamiť pozornosť na kultúrne dedičstvo. Stanú sa kultúrnymi ambasádormi, ktorí budú zachytávať rozmanité kultúrne dedičstvo zúčastnených krajín. Okrem iného ich čaká aj spolupráca s rôznymi inštitúciami na zachytávaní hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva. V aktuálnom školskom roku budú zapojení študenti participovať v online priestore. Veríme, že v tom ďalšom bude priestor na prínosné a zaujímavé mobility.
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)
- 5. 11. 2020
Aj naše gymnázium sa s hrdosťou a potešením zapojilo do komplexného vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, ktorý študentom ponúka výnimočnú príležitosť rozvíjať sa. V rámci programu na sebe účastníci pracujú a zlepšujú sa. Pravidelne vykonávajú aktivity v troch oblastiach: talent, šport a dobrovoľníctvo tak, aby si splnili svoje ciele. Študenti, ktorí sa do výzvy zapojili a snažia sa o získanie prestížneho ocenenia otvárajúceho dvere do sveta, aktuálne pracujú na nastavení cieľov.
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je vzdelávací program pod záštitou britskej kráľovskej rodiny. Ide o jeden z popredných programov pracujúcich s mladými ľuďmi, ktorý ich pripravuje na život a zamestnanie. V roku 2013 sa do programu zapojilo viac ako milión mladých ľudí z viac ako 140 krajín sveta. Počas takmer 60-ročnej existencie DofE inšpiroval a zmenil životy viac ako ôsmim miliónom mladých ľudí na celom svete. DofE môže hrať kľúčovú rolu v rozvoji študentov mimo vyučovania prostredníctvom vytvárania príležitostí pre mládež na rozvíjanie ich zručností, zdravého životného štýlu, pomoci druhým a prostredníctvom zážitku z dobrodružnej expedície. Za svoje úsilie sú študenti oceňovaní prestížnym certifikátom, ktorý má celosvetovú platnosť a hodnotu. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu ráta s tým, že každý mladý človek má potenciál uspieť bez ohľadu na to z akého prostredia vychádza. Mladí ľudia, ktorí sa zapoja do programu, sa stávajú sebaistejšími, cieľavedomejšími, rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo.
Všetky aktivity programu budú v tomto školskom roku realizované za dodržiavania aktuálnych protiepidemiologických opatrení.
Archív