UNESCO Culture ambassadors
Projekt Kultúrni ambasádori UNESCO bude realizovaný do konca júna v roku 2023 v rámci partnerstva piatich škôl z európskych krajín: Španielsko, Turecko, Portugalsko, Litva a Slovensko.
Popis projektu:
Kultúrne dedičstvo sa neobmedzuje iba na konkrétne predmety, ktoré vidíme a môžeme sa ich dotýkať. K formovaniu tohto dedičstva prispievajú aj prvky, ako sú tradície prechádzajúce z generácie na generáciu, ľudová slovesnosť, scénické umenie, spoločenské tradície, tradičné remeslá, tradičné obrady. Povinnosť chrániť tieto hodnoty je nepochybne v zodpovednosti štátu, ale pri ich odovzdávaní mladším generáciám hrá dôležitú úlohu aj škola. Jedným z vzdelávacích cieľov Európskej únie je výchova jednotlivcov k povedomiu o spoločnom kultúrnom dedičstve. Prostredníctvom objavovania kultúrneho dedičstva študenti rozširujú svoje horizonty v poznaní histórie a hodnoty svojho prostredia.
Organizácia UNESCO bola založená v roku 1954 a zaviedla medzinárodné dohovory o ochrane kultúrneho dedičstva, pričom zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce.
Zapojené školy:
Instituto de Educación Secundaria José de Mora – Baza (Španielsko)
AGRUPAMENTO DE ESCOLAS SANTOS SIMÕES – Guimarães (Portugalsko)
Vilniaus savivaldybes Grigiskiu gimnazija – Vilnius (Litva)
KARABUK 75. YIL ANADOLU LISESI – Karabuk (Turecko)
Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša – Stará Ľubovňa (Slovensko)
Ciele projektu:
1. Uvedomiť si širokú škálu kultúrneho dedičstva Európskej únie, podporovať kultúrne povedomie.
2. Potvrdiť, že rešpektovanie kultúrnej rozmanitosti, ľudských práv je najlepšou zárukou spolupráce
3. Poskytnúť študentom pocit príslušnosti k Európskej únii so silnou kultúrnou identitou v kontinuite s aktivitami organizácie UNESCO.
4. Rozvíjať kritické myslenie, schopnosť riešenia problémov, tvorivosť, spoluprácu, komunikačné a prezentačné schopnosti.
5. Zvyšovať akademický úspech študentov.
6. Podporovať, rozširovať princípy a ideály UNESCO.
7. Vychovávať generáciu mladých občanov, ktorí si uvedomujú potrebu chrániť spoločné kultúrne dedičstvo.
8. Zábavnou a inovatívnou formou motivovať študentov vzdelávaniu.
9. Zlepšenie jazykových schopností študentov.
10. Vytváranie spoločnej európskej identity účastníkov.Projekt zameraný na podporu a ochranu rozmanitosti konkrétneho a abstraktného kultúrneho dedičstva zahŕňa aktivity orientované na propagáciu historického prostredia, tradičné remeslá, tradičné tance, tradičné detské hry, príslovia a idiómy
Študenti budú v rámci projektu pracovať na tvorbe dokumentárnych filmov o kultúrnom dedičstve jednotlivých krajín. Vytvoria anglický digitálny slovník obsahujúci významy prísloví a idiómov z kultúrneho dedičstva jednotlivých krajín. Zozbierané materiály budú dokumentovať aj v podobe fotoalbumu a brožúry a nadobudnuté poznatky prezentovať počas vzdelávacej konferencie venovanej kultúrnemu dedičstvu. Počas mobilít budú pracovať aj na tvorbe 3D mapy zahŕňajúcej pamiatky kultúrneho dedičstva v krajinách partnerských škôl. Každá škola sa zároveň stane členom siete sesterských škôl UNESCO.