Veľkonočná výzva 2022: Poď, somárik, nasleduj ma!
O pár dní je Veľká noc, najdôležitejší sviatok v roku. Udalosti tohto sviatku sú tak zásadné, že ak ich do dôsledkov prijmeš, majú moc zmeniť tvoj život. Veríš tomu?
Ani somárik nečakal, že by sa v najbližších dňoch mali udiať v jeho živote nejaké výnimočné zmeny. Narodil sa ako somár a ako somár aj zomrie. Nebol stvorený na veľké veci. Bol malý, hlúpy a tvrdohlavý. Úplne bezvýznamný. Zmieril sa s tým, že dieru do sveta nikdy neurobí. Nikto si nevšimne jeho potenciál, jeho túžby, jeho hodnotu. Za kôpku sena bude drieť tak ako jeho predkovia, aby ho o pár rokov nahradili jeho ničotní potomkovia. Načo sa vôbec zaoberať žvástami o zmysle života?! Aj tak sa bude len bezcieľne pretĺkať životom, aby raz nenávratne otrčil kopytá.
- Veľkonočná výzva 2022: Poď, somárik, nasleduj ma!: Čítať viac
Svetový deň zdravia
Minulý týždeň sme mali v pláne osláviť Svetový deň zdravia (7. 4. 2022). Okolnosti nás však prinútili posunúť naše aktivity na neskorší termín, a tak sa im povenujeme teraz, posledné 3 dni pred prázdninami.
S fajčením veľa detí začína už na základnej škole. Prečo? Čo je na tom také lákavé? Dá sa tomu odolať?
- Svetový deň zdravia: Čítať viac
Tretie miesto v krajskom kole
Šimon Pjaták obsadil v krajskom kole Geografickej olympiády tretie miesto v kategórii B. Okrem vedomostného on-line testu bolo súčasťou súťažného kola aj vypracovanie samostatnej písomnej práce na tému Chránené prírodné územia na Slovensku. Hlavnou časťou Šimonovej práce bol terénny výskum Tatranského národného parku a maloplošných chránených území v okrese Stará Ľubovňa. Študentovi druhého ročníka chýbalo k postupu do celoslovenského kola len veľmi málo.
- Tretie miesto v krajskom kole: Čítať viac
Vedieť viac
Naša škola sa zapojila do projektu VEDIEŤ VIAC, ktorú odštartovala nezisková organizácia SEEDS. Jeho cieľom je priniesť nové informácie formou zaujímavých interaktívnych prednášok z viacerých oblastí (geografia, dejepis, ekológia, biológia etika...). Lektori sú odborníci v jednotlivých oblastiach, prinášajú pohľad na svet očami cestovateľov, pohľad na planétu Zem očami environmentalistov, pohľad na konflikty a krízy očami ekonómov a politikov a o uhol pohľadu poprosili aj umelcov. Prvá prednáška z geografie na tému Slovensko, ako ho nepoznáme prebiehala interaktívnou formou v on-line podobe. Lektori predstavovali našu krajinu z rôznych stránok prostredníctvom fotografií známeho cestovateľa, fotografa a dokumentaristu Pavla Barabáša. Ďalšie série prednášok, na ktoré sa tešíme, už budú prebiehať prezenčne.
- Vedieť viac: Čítať viac
Úspešné krajské kolo SOČ
Tretiaci zabodovali v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti, ktoré sa konalo v dištančnej podobe. Odborné hodnotiace komisie posunuli do celoslovenského kola až tri práce našich študentov. Úspešná bilancia v súťaži s dlhoročnou tradíciou predstavuje dve prvé, jedno druhé a dve tretie miesta.
Víťazkou v odbore Problematika voľného času sa stala Gabriela Kovalčíková s prácou Mesačný pohybovo-intervenčný program v čase pandémie. Prvé miesto získal aj Adam Štefaník v odbore Pôdohospodárstvo za prácu s názvom Výchova a výcvik farbiarov pre uplatnenie v poľovníckej praxi. Postupové druhé miesto obsadil Roland Budzák za Interpretáciu poetickej metafory v kategórii Teória kultúry, umenie. Porota tretím miestom ocenila Katarínu Chmeliarovú (Tvorba vlastnej piesne) a Vanesu Smrekovú (Efektívne organizovanie domácnosti).- Úspešné krajské kolo SOČ: Čítať viac
Aktívni dofáci
Naši dofáci spolu strávili príjemné popoludnie. Pozhovárali sa o tom, ako sa im darí napĺňať stanovené ciele a napredovať v rozvoji svojho talentu, športových zručností či pri vykonávaní dobrovoľníckych aktivít. Ambasádorka Vanesa si pre nich pripravila zábavný kvíz i aktivity, ktoré dofákom pomôžu v príprave na blížiace sa dobrodružné expedície.
- Aktívni dofáci: Čítať viac
Mobilita v Tarze
Projekt v rámci programu Erasmus+ s názvom Cultural heritage beyond borders pokračoval ďalšou medzinárodnou výmenou v tureckom meste Tarzus. Skupina študentov zo 4. BA navštívila rodisko sv. Pavla, kde sa spolu s rovesníkmi z Turecka, Holandska, Portugalska a Maďarska zameriavali na domáce kultúrne tradície. Absolvovali viacero workshopov, učili sa umeniu kaligrafie, marblingu – tzv. maľovaniu na vodnú hladinu. Navštívili dielne tradičného hrnčiarstva a tkania hodvábnych kobercov. Atmosféru výnimočného týždňa doplnili aj výlety do Kapadócie a prímorského mesta Mersin.
- Mobilita v Tarze : Čítať viac
Testovanie profesijného zamerania
Žiaci 3. A a 4. BA absolvovali testovanie profesijného zamerania – ProfOrient. Jeho vyhodnotenie im pri osobnej konzultácii so psychologičkou môže načrtnúť najvhodnejšie možnosti pre ďalšie štúdium.
- Testovanie profesijného zamerania: Čítať viac
Biblická olympiáda
V marci sa v on-line podobe uskutočnilo dekanátne (okresné) kolo Biblickej olympiády. Reprezentovalo nás družstvo v zložení Monika Vančová, Tomáš Smrek a Martin Poľančík. Naši študenti uspeli s tretím najvyšším počtom bodov v celoslovenskom meradle a postúpili do diecézneho (krajského) kola.
Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a blahoželáme k úspechu.
- Biblická olympiáda: Čítať viac
Smutné výročie prvého transportu Židov zo Slovenska
V predvečer pietnej spomienky na obete prvého transportu Židov zo Slovenska mala skupina našich študentov z rôznych ročníkov možnosť pozrieť si v popradskom Kine Tatra prvý strih slovensko-anglického filmu 999: Dievčatá z prvého transportu do Auschwitzu. Film mapuje udalosti z 25. marca v roku 1942, keď bol z Popradu vypravený prvý vlak s dobytčími vagónmi, v ktorých bolo 999 mladých dievčat od 16 rokov. Prežilo len niekoľko z nich. Po premietaní mali účastníci možnosť diskutovať s režisérkou filmu Heather Dune Macadam. Do snímky sa jej podarilo zozbierať výpovede preživších dám z prvého transportu. Gymnazisti si zároveň v Tatranskej galérii pozreli výstavu s názvom Zneužívanie holokaustu.
- Smutné výročie prvého transportu Židov zo Slovenska: Čítať viac
Diskusia s pani Ochodničanovou
V deň smutného výročia prvého židovského transportu sa na našej škole konala diskusia s pani Evou Ochodničanovou, ktorej rodičia sa vďaka dobrým ľuďom zachránili pred koncentračným táborom. Rozhovor plný emócií, bolesti, smútku, ale zároveň aj nádeje a lásky k životu bol nesmiernym obohatením pre mnohých z nás.
Je našou povinnosťou nezabudnúť a stále si pripomínať obete holokaustu a iných genocíd, ktoré vždy pramenili v nenávisti a neznášanlivosti. Správajme sa k sebe s láskou, úctou a vzájomným rešpektom – práve to je cesta, ako zabrániť vojnám, ktorých hrôzostrašnú podobu môžeme vidieť aj dnes.- Diskusia s pani Ochodničanovou: Čítať viac
Matematický Náboj 2022
Medzinárodná matematická súťaž Náboj 2022 sa konala v on-line formáte. Naše gymnázium reprezentovali dve družstvá. V kategórii seniorov sa tímu v zložení Mária Barnovská, Jakub Fedák, Gerard Strič, Roland Urban a Michal Vančo podarilo vypočítať 17 príkladov. V konečnom medzinárodnom hodnotení sa tak zaradili do stredu výsledkovej listiny. Skúsenosti zbieral aj juniorský tím v zložení Jakub Kmeč, Dávid Kuruc, Richard Malast, Laura Schurdáková a Monika Vančová. Do súťaže sa zapojilo viac ako 600 škôl z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Nemecka, Rakúska, Estónska i Veľkej Británie.
- Matematický Náboj 2022: Čítať viac
Kolégium Antona Neuwirtha
Náš absolvent Miroslav Kafka predstavil žiakom končiacich ročníkov študijno-formačný program internátneho typu pre vysokoškolákov. Miro okrem matematiky na FMFI UK v Bratislave zároveň študuje aj v dvojročnom programe Kolégia Antona Neuwirtha. Gymnazistom predstavil hlavné piliere tejto nezávislej vzdelávacej inštitúcie, ktorej cieľom je formovať mladých ľudí v duchu kresťanských hodnôt a kultúrneho odkazu západnej civilizácie. Záujemcovia majú na prihlásenie sa do KAN ešte jeden týždeň.
- Kolégium Antona Neuwirtha: Čítať viac
Klubovňa: EMPATIA & EGOIZMUS
Drahí študenti,
po menšej prestávke sa znova hlásim s Klubovňou, ktorej priestory v škole tak radi navštevujete :) čo nás veľmi teší.
Počas mesiacov marec a apríl budeme na zastupovaných hodinách diskutovať na tému "empatia a egoizmus". Ku ktorej kategórii ľudí by ste sa zaradili vy? A kam by vás zaradilo vaše okolie?
- Klubovňa: EMPATIA & EGOIZMUS: Čítať viac
Poď o level vyššie
V budúcom školskom roku otvárame dve triedy v odboroch:
- gymnázium
- gymnázium – anglické bilingválne štúdiumVšetky podstatné informácie o prijímacom konaní nájdete v infografike a na tomto odkaze.
- Poď o level vyššie: Čítať viac
Písomné maturity
Prvou skúškou študentov maturitného ročníka je externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky. Písomné maturity prebiehali v dňoch 15. – 17. marca. Odštartoval ich test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry. V stredu maturanti pokračovali testom a slohovou prácou z anglického jazyka na úrovniach B2 a C1. Testovanie ukončili vo štvrtok voliteľnou matematikou.
- Písomné maturity: Čítať viac
Deň otvorených dverí
Sme veľmi radi, že sme po dvoch rokoch mohli opäť privítať záujemcov o štúdium u nás. Ôsmaci a deviataci zo základných škôl v okrese sa tak mohli nadýchnuť atmosféry stredoškolského gymnaziálneho štúdia. Gymnazisti so svojimi pedagógmi pre návštevníkov vyskladali pestrú mozaiku workshopov, v ktorých prezentovali systém vzdelávania, projektové aktivity školy i ukážky vyučovacích hodín.
- Deň otvorených dverí: Čítať viac
Divadelné predstavenie v Košiciach
Študenti prvého, druhého a tretieho ročníka si v priestoroch Malej scény Štátneho divadla v Košiciach pozreli predstavenie o Sáre Salkházi. Príbeh tejto významnej Košičanky je silným svedectvom doby, miesta i času. Sára žila bohémskym životom novinárky, ale prešla veľkým prerodom a stala sa z nej mučeníčka viery. Počas druhej svetovej vojny pomáhala mnohým bezbranným a prenasledovaným. Jej život ukončila nacistická guľka. Inscenácia je nielen duchovnou reflexiou, ale aj pohľadom na súčasné svedectvo viery, pokory a lásky človeka k človeku v čase besnenia.
- Divadelné predstavenie v Košiciach: Čítať viac
Workshop o editovaní videí a rovesnícke učenie
Projektové aktivity „History around us“ sa v uplynulom období rozšírili o tzv. rovesnícke učenie a workshop o editovaní videí. Rovesnícke učenie, zamerané na prácu s gimbalmi a mikrofónmi bolo plne v réžii druháka Filipa Pataráka, ktorý štvrtákom predstavil, ako pracovať s gimbalmi a mobilnou aplikáciou MOZA Mini-S, ktorá ponúka viacero štýlov nahrávania videí, napr. timelapse, object tracking, vertigo shot, inception mode a pod. Workshop o editovaní videí prostredníctvom programu VSDC (Video Editor) pre štvrtákov zrealizoval p. prof. Ján Kuruc v novozriadenej počítačovej učebni. Študenti sa naučili, ako jednoducho editovať videá, vkladať zvuky, obrázky a titulky, čo určite využijú pri tvorbe a editovaní vlastných reportáží z regionálnych dejín 20. storočia. Na ich prezentácie sa môžeme tešiť už 12. apríla.
- Workshop o editovaní videí a rovesnícke učenie: Čítať viac
Konverzácie v angličtine
Hodiny konverzácií v anglickom jazyku opäť obohatil svojou prítomnosťou Colin Symes z Edinburghu a gymnazisti mali možnosť diskutovať aj so svetobežníkmi Janou a Bartom o ich ďalších cestovateľských zážitkoch.
2- Konverzácie v angličtine: Čítať viac