• Inšpiratívny projekt vyvrcholil študentskou výmenou v Taliansku

          • Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša v Starej Ľubovni v uplynulých dvoch rokoch participovalo v medzinárodnom projekte v rámci výmenného programu Erasmus+. Vďaka grantovej schéme Európskej únie pre medzinárodné partnerstvá škôl mali študenti a pedagógovia možnosť spolupracovať so školami v Taliansku, Portugalsku, Francúzsku, Rumunsku a Poľsku na téme Stop bullying: Take a stand and lend a hand.

            Po minuloročnom stretnutí v Starej Ľubovni a týždňovom pobyte v Portugalsku, umožnila realizácia projektu vyslať mladých ľudí do francúzskeho Bordeaux a na záver do talianskeho mesta Altopascio. „Možnosť zapojiť sa do projektu Erasmus+ bola jedinečná. Bolo mi takto umožnené poznávať kultúru krajiny nielen ako turistovi, ale aj ako niekomu, kto v tejto kultúre žije každý deň. Stretla som tu ľudí s podobnými záujmami a precvičila si svoje komunikačné schopnosti nielen v anglickom jazyku, ale aj v španielčine,“povedala Laura Geryková, ktorá absolvovala projektovú výmenu v Taliansku.

            Účastníci sa počas pobytu v zahraničí zoznamovali s krásami krajiny, zvykmi a tradíciami jej obyvateľov, absolvovali rôzne exkurzie a venovali sa práci na projektových úlohách. Ich hlavným cieľom bolo riešiť aktuálne problémy mladých ľudí dnešnej doby a naučiť sa, ako reagovať v rôznych situáciách. Študenti si tak okrem jazykových kompetencií zároveň rozvíjali svoje osobné zručnosti prostredníctvom tímovej práce, workshopov a rôznych prezentácií.

            „Celý týždeň sme strávili vo francúzskej škole a ubytovaní sme boli v rodinách, čím sme boli doslova nútení rozprávať po anglicky a rozvíjať si slovnú zásobu. Angličtina je naozaj veľmi dôležitá a otvára dvere do celého sveta,“ povedala Klaudia Šofranková, ktorá sa zúčastnila na stretnutí vo Francúzsku. Študenti tu vytvárali krátke videá o tom, ako predchádzať šikanovaniu. Voľný čas venovali napríklad návšteve najväčšej piesočnej duny v Európe Dune of Pilat, plavbe v Atlantickom oceáne a pozreli si aj najznámejšie turistické atrakcie a historické pamiatky v meste Bordeaux a jeho okolí.

            „Získavanie skúseností, skúmanie zákutí inej krajiny... to všetko sme prežili vďaka Erasmus+, keď sme strávili týždeň v Taliansku, presnejšie v rozmanitom Toskánsku v malebnom mestečku Altopascio. Tieto dni sme mali možnosť prežiť s úžasnými ľuďmi a máme tak mnoho krásnych zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať,“ hovorí Monika Sásová. V Taliansku navštívila mestá dýchajúce históriou. Okrem Florencie  si pozrela aj Pisu, Luccu i jedno z najväčších prírodovedných múzeí v Calci. 

            Učitelia zas mali s kolegami z Európy možnosť vymieňať si skúsenosti, akým spôsobom čeliť spoločným výzvam v oblasti školského vzdelávania. „Napríklad, francúzska partnerská škola pripravila zaujímavé zážitkové aktivity. Ťažko sa im vyrovnáme podporou štátu pre školy (vybavenie, učebnice, výstavba a prestavba budovy), ale moderné spôsoby vyučovania, priateľský prístup učiteľov k žiakom, súdržnosť kolektívu a spolupráca s rodičmi bola podobná tomu, čo zažívame aj doma. Ale znovu sme niečo odkukali od kvalitnej európskej školy a skúsime na základe toho skvalitňovať tú našu,“ zhodnotil prínos výmen riaditeľ cirkevného gymnázia Pavol Chmeliar.

          • Týždeň vo Francúzsku ukončil bohatú projektovú jeseň

          • Bohatá projektová jeseň v CGSM pokračovala ďalšou mobilitou vo Francúzsku. Študenti druhého ročníka z bilingválnej i klasickej gymnaziálnej triedy strávili programovo nabitý týždeň vo francúzskom meste Bordeaux.

            A aké majú zážitky?

            Klaudia Šofranková: „Vďaka programu Erasmus+ som spoznala veľa nových ľudí z rôznych krajín a spoznala som krajinu, zvyky a kultúru vo Francúzsku, za čo som veľmi vďačná. Potvrdila som si to, že angličtina je naozaj veľmi dôležitá a otvára dvere do celého sveta. Celý týždeň sme strávili vo francúzskej škole a ubytovaní sme boli v rodinách, čím sme boli doslova nútení rozprávať po anglicky a rozvíjať si slovnú zásobu. Zaoberali sme sa témou šikanovania, na ktorú sme potom vytvárali krátke videá a pomedzi to sme boli napríklad na najväčšej pieskovej dune v Európe alebo sme sa plavili po Atlantickom oceáne.“

            Sarah Krafčíková: „Veľmi krátky týždeň vo Francúzsku mi potvrdil mnohé vyjadrenia o projekte Erasmus+ a pridal k zoznamu očakávaní nové body, ktoré nikto nečakal. Okrem toho, že sa každý z nás začlenil do novej rodiny, ktorá sa o nás celý týždeň starala, sme zažili vyučovacie hodiny s Francúzmi, ochutnali ich špeciality a navštívili mnoho svetoznámych miest. Obavy zo začlenenia do rodiny alebo celkového priebehu boli zbytočné a týždeň sme si všetci užili naplno. Lúčenie so slzami v očiach bolo veľmi náročné, no napriek tomu sme sa vrátili domov plný zážitkov a so spomienkami na celý život.

            Janka Fidermaková: „Som veľmi rada, že som sa mohla zapojiť do projektu Erasmus+. Páči sa mi, že som mohla spoznať Francúzsko a nových ľudí. Pred tým, než som tam došla, som mala zmiešané pocity, ale po stretnutí s mojou ,novou rodinou´ som zistila, že sa nemusím ničoho obávať. Rodina ma privítala s otvorenou náručou a milým slovom. V škole pre nás mali pripravený skvelý program. Plavili sme sa po Atlantickom oceáne a spoznávali ich pamiatky, ktoré ma zaujali. Pre tých, ktorí váhajú, či sa majú zapojiť do tohto projektu, to jednoznačne odporúčam, pretože som tam nadobudla nové vedomosti a hlavne som tam spoznala veľa skvelých ľudí, s ktorými by som sa rada opäť stretla. Prežila som tam nezabudnuteľný týždeň, ktorý by som s radosťou vrátila.“ 

            Vanesa Soroková: „Som veľmi rada, že som mohla spoznať a navštíviť veľmi krásnu krajinu – Francúzsko. Dostala som sa do veľmi milej a slušnej rodiny, pri ktorej som sa cítila ako doma. Každý deň sme mali pripravený program, ktorý sa týkal navštevovania rôznych krásnych miest, historických pamiatok. Dokonca sme navštívili najväčšiu dunu v Európe pri Atlantickom oceáne, čo bol pre mňa nezabudnuteľný zážitok. Okrem toho sme spoznali aj  ďalších ľudí, ktorí sa stali našimi priateľmi a s ktorými sme sa rozprávali po anglicky, a tak zdokonaľovali našu angličtinu. Pri odchode som mala slzy v očiach. Dúfam, že sa ešte niekedy stretneme. Podľa mňa by sa mal projektu Erasmus+ zúčastniť každý, kto chce cestovať po svete, zdokonaľovať si angličtinu, spoznávať kultúru a zvyky a získať nových priateľov.“

          • Študenti cirkevného gymnázia na projektovom stretnutí v Portugalsku

          • Skupina študentov a pedagógov Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša vycestovala do Portugalska, kde v prvej polovici októbra absolvovala v poradí už tretie projektové stretnutie s partnerskými školami. Po aprílovej mobilite v Starej Ľubovni pokračuje realizácia aktivít v rámci medzinárodného výmenného programu Erasmus+. Mladých ľudí a ich učiteľov tentoraz hostilo São João da Madeira.

            Mesto známe vďaka industriálnemu turizmu okrem Slovákov privítalo aj participantov z Francúzska, Talianska, Rumunska a Poľska. Hlavným bodom projektu je vytvorenie stratégií zameraných na prevenciu šikanovania v školách. Študenti absolvovali fundované prednášky a v zmiešaných skupinách pracovali na projektových výstupoch. Výsledky svojej snahy odprezentovali počas slávnostného večera v prítomnosti rodičov, ktorí sa v Portugalsku aktívne zapájajú do života školy.

            V rámci sprievodných aktivít mali účastníci mobility počas exkurzií a výletov možnosť spoznávať krajinu. Navštívili Porto, plavili sa po rieke Douro, prechádzali sa po pláži pri Atlantickom oceáne a jedným z vrcholov bola návšteva mariánskeho pútnického miesta vo Fatime. Industriálne expozície v São João da Madeira im priblížili výrobu ceruziek, klobúkov i topánok. V radnici ich zas vrelo prijali oficiálni predstavitelia mesta. „Naši hostitelia vytvorili skvelý program, vďaka čomu sme tu prežili zaujímavý a zmysluplný čas. Portugalsko je krajina s úžasnou prírodou, nádhernou architektúrou a kultúrou, ktorej tradičné prvky svojou farebnosťou a tvarmi vystihujú jej krásu, ale predovšetkým priateľskosť, ústretovosť a tolerantnosť milých ľudí, ktorých sme tam mali možnosť spoznať,“ povedala angličtinárka Mária Fabianová, ktorú potešili najmä komunikačné schopnosti študentov. „Veľmi sa teším, že naši študenti boli vďaka výbornej úrovni angličtiny schopní bez problémov komunikovať so svojimi novými kamarátmi, ich príbuznými v hostiteľských rodinách či porozumieť výkladom sprievodcov na navštívených miestach, a tak si naplno užiť tento nezabudnuteľný čas,“

            „Som veľmi rád, že som mohol navštíviť takú krásnu a špeciálnu krajinu. Hosťovské rodiny vytvorili výbornú atmosféru, vďaka čomu som sa tu cítil naozaj príjemne. Ukázali nám, aký je život v Portugalsku a pripravili pre nás vynikajúci program,“ povedal jeden z účastníkov projektovej výmeny Adam Sikorják, ktorý bol jedným z tímlídrov študentov počas práce na projektových výstupoch. „Podľa môjho názoru je veľmi dôležité cestovať, spoznávať krajiny, ľudí, ktorí tam žijú, ich tradície. Som si absolútne istý, že na túto cestu nezabudnem a teším sa na ďalšiu návštevu svojich priateľov,“ dodal študent z bilingválnej triedy.

            Aktivizácia žiakov, podporovanie ich tvorivosti a schopnosti spolupráce s rovesníkmi z európskych krajín pri práci v skupinách a, samozrejme, zvyšovanie úrovne jazykových kompetencií sú atribúty, ktoré Erasmus+ počas výmenných pobytov prináša. „Pred samotnou realizáciou projektu sme o jeho prínose vedeli teoreticky. Teraz sme to už zažili aj na vlastnej koži. Od vytvárania priateľstiev, ktoré vedú k vzájomným návštevám aj mimo projektových stretnutí až po získavanie inšpirácií na základe skúseností z mobilít v zahraničných školách,“ vyzdvihol význam realizácie projektu riaditeľ cirkevného gymnázia Pavol Chmeliar.

            Ďalšie projektové stretnutie sa uskutoční už v polovici novembra vo Francúzsku.

          • Speak out your feelings

          • Druhá fáza projektu, ktorá niesla názov Speak out your feelings – Vyjadri svoje pocity, prebiehala v časovom rozmedzí od januára do augusta 2018. V rámci nej sme vyhodnocovali, evalvovali dotazník, ktorý sme vytvorili v spolupráci s ostatnými partnerskými školami. Prostredníctvom dotazníka sme zisťovali skúsenosti študentov, ich rodičov a učiteľov so šikanovaním. Dotazník sme distribuovali online pre každú cieľovú skupinu (študenti, učitelia, rodičia). Jeho vyhodnotenie nám pomohlo pri realizácii ďalších aktivít. V rámci ďalších aktivít sme navrhli blog, na ktorom môžu študenti vyjadrovať svoje pocity týkajúce sa skúseností so šikanovaním prostredníctvom výtvarných a iných umeleckých prác. Zároveň sme skomponovali booklet, ktorý hovorí o skúsenostiach našich študentov z predchádzajúcich výmen. Naši študenti napísali scenáre – dramatické predlohy krátkych hier, ktorých hlavnou témou je šikanovanie, jeho prevencia a snaha o jeho elimináciu. Následne na to študenti natočili videá, ktoré nastrihali do krátkeho edukačného filmu, prostredníctvom ktorého poskytli návod, ako predchádzať šikanovaniu. Študenti stvárnili viacero umeleckých prác – malieb, fotografií. Vytvorili z nich krátku videoprezentáciu s doplnením hudby, ktoré odráža ich pocity spojené so šikanovaním.

          • Projektoví partneri v Starej Ľubovni

          • Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša hostilo študentov a ich pedagógov z partnerských škôl v rámci programu Erasmus+. Strategický program medzinárodných partnerstiev ponúka školám možnosť vytvoriť funkčnú spoluprácu, ktorá smeruje k obohateniu zúčastnených študentov prostredníctvom výmenných pobytov. Študentov a ich pedagógov z potugalského São João da Madeira, rumunského Buzau, talianskeho Altopascia a francúzskeho Pessacu čakal v Starej Ľubovni a jej okolí pestrý program.

            Za leitmotív programu prebiehajúceho v horizonte dvoch rokov si participanti zvolili hľadanie spôsobov na elimináciu šikanovania. Zadaním v poradí druhého stretnutia bolo vytvorenie edukačných videí zameraných na prevenciu šikanovania. Študenti pracovali v zmiešaných skupinách zložených zo zástupcov každej zúčastnenej krajiny. Mladí ľudia sa veľmi rýchlo zohrali a v priebehu týždňa vytvorili námety, scenáre, natočili jednotlivé scény, ktoré do edukačných videí zostrihali a finálne verzie odprezentovali pred gymnazistami.

            Cieľom, poslaním programu Erasmus+ nie je len nadobúdanie kompetencií, ale aj spoznávanie kultúry a krás jednotlivých krajín. Návštevníci z európskych krajín si tak v priebehu týždňa užili mesto i región. „Náš čas na Slovensku bol výnimočný,“ povedala Teresa Lopes, pedagogička z Portugalska. „Veľmi milí a priateľskí ľudia sa tu o nás úžasne postarali a pripravili nám skvelý program. Slovensko je nádherné, Stará Ľubovňa je nádherná! Ďakujeme za srdečné prijatie,“ dodala. Projektových partnerov cirkevného gymnázia pri oficiálnom prijatí vrelo privítal aj prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Aleš Solár. 

            Sprievodný program bol aj v réžii absolventov či aktuálnych študentov gymnázia. Hosťom pripravili zaujímavé prednášky, aktivity, svojimi komentármi ich sprevádzali pri prehliadke Ľubovnianskeho hradu, Kostola sv. Mikuláša i v skanzene. Participanti spolu strávili čas v Tatrách, Pieninách, splavili Dunajec, prezreli si Beliansku jaskyňu. Nevšedná pre nich bola ukážka práce furmana. Svojou históriou ich okrem Ľubovne zaujal aj Spišský hrad a Levoča, ktorú spoznávali prostredníctvom mobilnej aplikácie – hrou na báze geocachingu. Študenti cirkevného gymnázia v spolupráci s Mládežníckym parlamentom v Starej Ľubovni zas pripravili City game, počas ktorej návštevníci plnili zadania, aby získali indície, pričom prebádali Ľubovňu. „Každý deň bol perfektný. Najviac sme sa zabavili počas City game, keď sme podľa indícií spoznávali mesto. Museli sme oslovovať ľudí, pýtať sa na cestu, hľadali sme napríklad knižnicu. Zaujímavé to bolo aj pri nakupovaní tradičných slovenských výrobkov,“ s úsmevom povedala Caroline, študentka z Portugalska.

            O úspechu projektového týždňa svedčí aj dojímavé lúčenie pred odchodom. „Skutočnosť, že mladí ľudia nadviazali priateľstvá, dokazuje aj ich zohratosť pri práci na spoločných aktivitách,“ zhodnotila priebeh stretnutia Sabrina Giusti, koordinátorka z Talianska. Projektový týždeň sa skončil, participanti však ostávajú v kontakte a tešia sa na najbližšie stretnutie v Portugalsku.

            CGSM

          • Prvá mobilita v Rumunsku

          • Dvojročný medzinárodný projekt s názvom Stop Bullying: Take a stand and lend a hand, do ktorého je v rámci programu Erasmus+ zapojené Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, odštartoval prvou mobilitou v rumunskom meste Buzau. Zúčastnili sa na nej riaditeľ školy Pavol Chmeliar a jeden z koordinátorov Ján Palša. Predmetom nadnárodného stretnutia bola najmä príprava projektových aktivít, ktorých cieľom je okrem iného vytvorenie multimediálnych výstupov zameraných na elimináciu šikanovania. Zástupcovia jednotlivých škôl si rozdelili konkrétne úlohy i zodpovednosť za následnú disemináciu výsledkov.

            Účastníci stretnutia absolvovali vzdelávací seminár pripravený krajským školským úradom v spolupráci s lokálnou pobočkou Europe Direct Centre a srdečne ich prijali aj reprezentanti kraja. Okrem oficiálneho programu, mohli participanti objavovať aj kultúrne a historické krásy miest Buzau a Brašov, jednu z európskych rarít – bahenné sopky či povesťou o Draculovi opradený hrad Bran. Najbližšia mobilita, na ktorej sa už zúčastnia študenti z Portugalska, Talianska a Rumunska, sa uskutoční v apríli budúceho roka práve v Starej Ľubovni.

          • Výroba lapbookov

          • Jednou z projektových aktivít, ktoré prebiehali v prvej fáze projektu bola aj výroba lapbookov. Študenti vytvorili akési minipostery, v ktorých prezentovali zaujímavé informácie o ich krajine, meste či regióne, v ktorom sa nachádza ich škola. Výmena lapbookov prebehla počas prvej mobility v Rumunsku. Minipostery od našich participantov nájdete v našom Erasmus Corner.

             

             

             

             

             

          • Erasmus Corner

          • Erasmus Corner alebo Erasmus „kútik“ je miesto, kde nájdete všetky najdôležitejšie informácie z práve prebiehajúceho projektu Stop bullying: Take a stand and lend a hand. Informácie o zúčastnených školách, výmenné pozdravy v ňom budú dopĺňať aj fotografie z uskutočnených mobilít.   

             

             

             

             

             

          • Oficiálne logo projektu

          • V októbri prebehlo hlasovanie za oficiálne logo medzinárodného projektu Stop bullying: Take a stand and lend a hand. Na webovej stránke sa doň zapojili študenti zo všetkých participujúcich škôl z Portugalska, Rumunska, Talianska, Francúzska, Poľska a Slovenska, ich rodičia i priatelia. Viac ako dvetisíc hlasov získal návrh žiakov Magura Secondary School z rumunského Buzau a stal sa tak oficiálnym logom projektu. Návrhy našich študentov patrili medzi najkvalitnejšie. Môžete si ich pozrieť v galérii.

          • Logo contest

          • Výzva pre študentov!!! Do 12. 10. 2017 navrhni logo pre projekt STOP BULLYING: TAKE A STAND AND LEND A HAND. Tri najlepšie návrhy budú odmenené! Zároveň budú zaradené do medzinárodného hlasovania, ktoré bude prebiehať na oficiálnej stránke projektu. Viac informácií tu.

    • Prihlásenie

    • Kontakty

      • Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša v Starej Ľubovni
      • Sekretariát: +421 522388411
      • Štúrova 3 064 01 Stará Ľubovňa Slovakia
      • 37945785
      • Mgr. Pavol Chmeliar
      • Riaditeľ: +421 522388412
      • Zástupkyňa: +421 522388406
      • Zborovňa: +421 522388413
      • Ekonomické: +421 522388400
      • Jedáleň: +421 522388402
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje
    • Zvonenie

          • Štvrtok 28. 3. 2024
    • Počet návštev: 3117